Informace v době COVID-19

Milí prátelé,

před 4 dny jsem se vrátil z Německa, kde jsem měl možnost starat se o pacienta na UPV s těžkým průběhem COVID-19. Denní směna s následnou noční příslužbou s akcí okolo 3.hodiny ranní a následovaná další denní směnou. Poté cesta do ČR. Následující den jsem konečně sedl a vytvořil informační text o aktuálních možnostech plicní sonografie u COVID-19 a doplnil instruktivní kazuistikou. Do večera se mi povedlo práci dokončit a odeslat odkaz většině lékařských odborných společností v ČR. Odesílal jsem jej ne jako Kocián z VM, ale za Českou Společnost pro Ultrazvuk v Medicíně (ČSUM).

Nyní je cca 70 hodin od předání této informace ostatním společnostem. Jedna z gynekologických společností se ozvala a dala odkaz na své stránky. Dnes ráno se ozvala i Společnost Všeobecného Lékařství. Ostatní společnosti nereagují. Jsou mezi nimi i společnosti, které mají v popisu své práce vzdělávání a odbornou podporu pro lékaře pracující v akutní, intenzivní či urgentní medicíně. Společnosti, které mohou předat zpracované informace lékařům, kteří pečují o tuto skupinu pacientů s novým onemocněním. Ukázal jsem v práci možnosti plicní sonografie, které by mohly pomoci v diagnostice i léčbě těchto pacientů. Měl jsem dojem, že musím práci udělat rychle, že je to v aktuální situaci důležité.

Po těchto 70 hodinách jsem přesvědčen, že zde neexistuje obecná snaha dělat maximum. Existují zde však zájmy jednotlivých skupin a jedinců, které je dokáží upřednostňovat i v době, kdy jsou důležité informace často ,,time sensitive,, a kdy ostatní lidé a uskupení vykonávají dobrovolnickou činnost a nebo se bojí o své vlastní zdraví.

Od roku 2016 pořádáme UZ kurzy. Snažil jsem se dosáhnout záštity odborných společností (ČSIM a ČSARIM). Odborná podpora nám vyslovena byla, razítko záštity bychom si však museli koupit. Tyto společnosti deklarují jako jeden ze svých hlavních zájmů propagaci POCUS. My toto děláme, ale pokud bychom chtěli mít nadále informace o námi pořádaných kurzech na webech těchto společností, museli bychom za to zaplatit. Platit za to, že děláme to, co tyto společnosti deklarují jako jednu ze svých priorit. Naštěstí nejsme sami, kdo tuto výuku realizuje. Jsou tu skupiny, které se o to snaží také. Mají záštitu odborných společností. Mají bodové ohodnocení ČLK – i když nesplňují pravidla Stavovského řádu o odborné záštitě svých akcí či o tom, jak má vypadat pozvánka na akci.

Vážení, tímto s vámi končím! Visual Medicine půjde svou cestou a vy si pracujte sami na svém vlastním písečku. Je mi z vás zle!

23.3.2020

M.Kocián

 

Včera po 5 dnech jsem dostal po urgenci odpověď od ČSARIM a ČSIM: ,,Vzhledem k informační explozi se snažíme se v této době zveřejňovat na webu CSIM v záložce COVID jen skutečně ty nejzásadnější aktuality/odkazy. Váš návrh jsem se rozhodli nezveřejňovat, ... ,, s připojenou omluvou za  zpoždění při návalu povinností. Toto rozhodnutí považuji za velmi nešťastné  – vzhledem k tomu, že se zmínky o POCUS a LUS vyskytují v materiálech, které společnosti svým členům distribuují. Současně mi přijde rozhodnutí v rozporu s programovým prohlášením aktuálního výboru ČSARIM, které deklaruje POCUS jako jednu ze svých priorit. Myslím si, že námi prezentované informace mohly členům těchto společností a tedy i pacientům pomoci více než např. zveřejnění dokumentu popisujícího zřízení Klinické skupiny COVID ministerstvem, což nemá pro lékaře u lůžka pacienta přímý význam.

26.3.2020

M.Kocián

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments