Zmatek v hlavě

Jistě se vám opakovaně stává, že se někde dozvídáte odbornou informaci a sami jste přesvědčeni, že jste nedávno slyšeli nebo četli pravý opak.  Nejjednodušší postup je ten, že zpracujeme čerstvější informaci jako platnou a tu starší vymažeme z paměti. Bohužel je to špatně.

Před měsícem vyšel v jednom z českých periodik článek o Deeskalaci antibiotické léčby. Závěrem přední české autorky (kterou jsem do té doby uznával) bylo, že postup deeskalace není plošně doporučen a neopírá se o dostatečnou evidence base. Měl jsem zmatek v hlavě. Poslední dobou neustále slyšíme o tzv. antibiotic stewardship, jehož jedním z pilířů je právě deeskalace empiricky nasazených antibiotik. Koncept, který je logický a evidentně i evidence base. Proč mi sděluje autorita opak? Vrátil jsem se zpět ke svým poznámkám z posledního velkého evropského kongresu, nahlédl do PubMedu na poslední studie o deeskalaci atb, do posledních čísel jiných časopisů. Zde je evidence jasná – deeskalace je doporučována a má slušnou evidence base. Vracím se pak k článku zmíněné autorky a ve výčtu citované literatury je nejnovější pramen z roku 2015. Poté si uvědomuji, že dané periodikum je sponzorováno výrobci nových širokospektrých antibiotik. Jaká by byla chyba tuto informaci z květnového čísla časopisu převzít jako platnou!

Včera jsem četl článek o Léčbě bolesti zad na jednom ze zdravotnických internetových portálů, dokonce s testem a ohodnocením body celoživotního vzdělávání. Současně se v aktuálním čísle jiného českého periodika objevuje článek o steroidech v lokální injekční léčbě bolesti. Když tyto dva články srovnám, proč si v něčem protiřečí? A proč první článek cituje studie pouze do roku 2013? A proč zmiňuje jedno jediné léčivo i pod firemním názvem a jaksi podivně se mu věnuje o něco podrobněji než ostatním? Je to cena za to, že daný portál je zadarmo a je v něm skrytá reklama?

V dnešní době je velmi těžké uchovat si k tématům naší denní praxe recentní informaci, postup state of the art. Již tak existuje nepřeberné množství rozsáhlých guidelines v podstatě na všechno a o to více nám to ztěžují články, které nejsou objektivní a zavádějící.

Takže nebuďte nešťastní z toho, že to co slyšíte ve vás vzbuzuje pocit, že jste něco zaspali, že jste sto let za opicemi a podobně … jsme jenom lidé, máme neustálý zmatek v hlavě a je to přirozené.

 

Milan Kocián

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments