Nic není zadarmo a spravedlivé

Jistě se Vám to stává také. Dojde Vám email s nabídkou něčeho zdarma. Stačí se zaregistrovat a můžete nabízenou službu využívat. Týká se to i medicínských informací.

V ČR vznikl jeden takovýto silný server zaměřený na poskytování odborných informací ,,pro lékaře,, zdarma. Také jsem se chytl a zaregistroval. V popisu projektu naleznete doporučení několika akademiků. A co více, týmu se dokonce podařilo získat akreditaci a bodové hodnocení u ČLK. Sám jsem absolvoval jeden online kurz a získal kredity.

Pojďme se však podívat realitě do očí.

Již několikrát jsem v minulých příspěvcích Blogu narážel na některé tendenční odborné články, které zcela nenápadně prezentovaly konkrétní firemní produkty. Onen server si tento týden dovolil předat mé kontaktní informace třetí straně. Straně, kterou nemá dle svého vlastního prohlášení na seznamu stran. Se vším jsem údajně před necelým rokem jedním kliknutím souhlasil. Na serveru nemám možnost konkrétního náhledu ,,nastavení,, svého účtu, vše je jen na dotaz. Vězte tedy, že tato registrace není zdarma – ale za cenu předání Vašich kontaktních informací třetím stranám (jméno, příjmení, adresa pracoviště, telefonní číslo, mail, …. a kdo ví, co ještě). Dalo by se to tolerovat, kdyby se ona třetí strana otevřeně vyjádřila k zisku těchto informací a vyžádala si dále souhlas s jejich použitím (to, že je získala, ještě neznamená, že je může dále použít, aniž by Vás předem požádala o souhlas). Ptám se, kam všude šly informace o mé osobě? Ale já vím, chtěl jsem službu zadarmo, tak jsem ji dostal….

Koukněme se dále na uvedený server a jeho vzdělávací kurzy. Když akredituji naše kurzy u ČLK, existují jasná pravidla – každá akce musí mít odborného garanta a pokud ji nepořádá přímo ČLK, LF či odborná společnost, tak musí získat i záštitu odborné společnosti. Poté následuje platba administrativního poplatku. Je jedno, zda se akce účastní jeden nebo tisíc účastníků, platba se odvíjí od délky akce, maximum je 3000 Kč bez DPH (to v případě, když akce dostane 8 nebo více kreditů). Znamená to, že pokud budete pořádat kurz pro 5 lidí na týden, zaplatíte ČLK 3630,-. Pokud budete pořádat jednodenní konferenci pro 500 lékařů, zaplatíte 1815 Kč. Pokud pořádáte elektronický kurz, zaplatíte také 1815 Kč a kurz budete mít registrován na celý jeden rok! Když se rozhodnete zopakovat výše zmíněný týdenní kurz pro 5 lidí během roku 4x, zaplatíte ČLK celkem 14 520 Kč. Jak spravedlivé!

A na závěr pozor. Lékař sedící na Vašem individuálním kurzu nejenže bude z velké části svého registračního poplatku dotovat ČLK, ale dostane za celý den 6 bodů. Na zmíněném serveru získáte certifikát se 4 kredity za 20–40 minut aktivity z domova. A světe div se, akce jsou akreditovány i přesto, že je pořádá soukromý subjekt BEZ jakékoliv záštity!

Dávejte si pozor, nic není zadarmo a co se zdá zadarmo, je v tom nějaký háček. A já se ptám, proč neplatí pro všechny stejná pravidla?

Milan Kocián

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments