Vysoký krevní tlak v nemocnici
U spousty pacientů přijatých do nemocnice z jiné příčiny, než je dekompenzovaná hypertenze, naměříme během hospitalizace vyšší krevní tlak. Pracuji na ICU a zde měříme hodně často. Spousta pacientů se prezentuje hypertenzí poté, co se stabilizují a my u nich můžeme vysadit katecholaminy. Nasazujeme jejich chronickou medikaci a často to nestačí, hodnoty jsou stále vysoké. Má nás to znepokojovat a máme zintenzivnit medikaci? Myslím si, že bychom měli určitou míru hypertenze u našich hospitalizovaných pacientů tolerovat. Pacient jistě není v klidu domova, trpí dyskomfortem, který stimuluje jeho sympatický nervový systém. Pokud není jeho krevní tlak v závratných výškách, je možno vyčkat a doporučit častější kontroly v domácím prostředí po propuštění z nemocnice.
Co se děje s pacienty, u kterých antihypertenziva navýšíme a propustíme domů? Jeden z případů v Atlase POCUS demonstruje pacientku propuštěnou několik dní s intenzifikovanou hypertenzí a vracející se přímo na ICU s hypotenzí a multiorgánovou dysfunkcí. Pokud je během hospitalizace antihypertenzní medikace navýšena, mělo by na to být explicitně upozorněno v propouštěcí zprávě a u pacienta důsledně kontrolován domácí krevní tlak.
V níže uvedené studii byl sledován výskyt hypertenze právě u hospitalizovaných pacientů přijatých z jiné indikace. Celkem 14 % jich bylo propuštěno s navýšenou antihypertenzní léčbou, z toho více než polovina měla domácí hodnoty před hospitalizací v normě.
Milan Kocián
Zdroj: Intensification of older adults’ outpatient blood pressure treatment at hospital discharge: national retrospective cohort study, BMJ 2018;362:k3503, http://dx.doi.org/10.1136/bmj.k3503